شرکت داده پردازی ایران

شرکت داده پردازی ایران

شرکت داده پردازی ایران با متجاوز از پنج دهه حضور پایدار، موفق و موثر به عنوان پیشتاز در صنعت فناوری اطلاعات کشور، موضوع فعالیت خود را پشتیبانی و حمایت از تمام کاربران فناوری اطلاعات به عنوان مشتریان خود تلقی نموده و تلاش داشته است در طول سال های طولانی فعالیت خود، ضمن تامین نیازهای نرم افزاری و سخت افزاری از منابع تامین متنوع و نه محدود به یک تامین کننده خاص، پیشتاز ارایه خدمات و محصولات نوین براساس نیازهای بازار باشد. این شرکت توانسته است در طول مدت نیم قرن فعالیت، عملکرد مناسبی از نظر فنی و اقتصادی ارایه داده و هر روز شکوفاتر و با اقتدار بیشتر در صحنه فعالیت های حرفه ای و تجاری کشور ایفای نقش بنماید.

تجربه و توان تخصصی شرکت، توانایی جذب و پرورش مداوم نیروی انسانی خبره و بهره مند از تخصص های مورد نیاز، سابقه ممتاز و دیرینه با مشتریان، خوش نامی و صداقت حرفه ای، گستردگی فعالیت ها و پوشش اکثریت قریب به اتفاق زمینه های مرتبط با صنعت ارتباطات و اطلاعات، شرایطی را فراهم نموده است که با توجه به روند رو به گسترش این صنعت در کشور، شرکت داده پردازی ایران به عنوان یکی از پشتوانه های اصلی و مهم در راهبری پروژه های ملی و کلان کشور شناخته شده و در برنامه های گسترش این صنعت نقش بارزی را ایفا نماید، به نحوی که “داده پردازی ایران”  بلاتردید یک اعتبار در این صنعت در کشور تلقی می شود.

تاریخچه شرکت داده پردازی ایران
فعالیت های شعبه آی بی ام (IBM) در ایران که بعدها به عنوان شرکت داده پردازی ایران شناخته شد، در سال 1336 و هم زمان با اجرای سرشماری عمومی کشور و به کارگیری دستگاه های کارت خوان آغاز شد. با توجه به زمینه های رو به گسترش کاربرد کامپیوتر در انجام محاسبات ریاضی و ذخیره سازی اطلاعات، به مرور فعالیت های این شرکت در بسیاری از سازمان ها، وزارتخانه ها و دانشگاه ها توسعه پیدا نمود به گونه ای که در سال های 56 و 57، با قریب به چهارصد نیروی متخصص، به طور تقریبا انحصاری تمامی فعالیت های پردازش و محاسبات الکترونیک در مراکز مهم تصمیم گیری، برنامه ریزی و دانشگاهی کشور را برعهده داشته است.         

 با پیروزی انقلاب اسلامی و با توجه به شرایط خاص کشور شعبه آی بی ام با واگذاری تمامی امکانات و تجهیزات و حفظ نام تجاری با عنوان شرکت آی بی ام سابق وابسته به سازمان برنامه و بودجه به فعالیت های خود ادامه داد. در سال 1363، سازمان برنامه و بودجه کشور – سازمان مدیریت و برنامه ریزی – به عنوان نماینده قانونی دولت در موضوع مرتبط با فعالیت شرکت آی بی ام سابق، به دلیل وابستگی و نیاز به فعالیت های این شرکت، شرکتی با عنوان داده پردازی ایران را به ثبت رساند و تمامی حقوق مادی و معنوی شرکت آی بی ام سابق به این شرکت منتقل شد.

شرکت داده پردازی ایران در طول سال های دهه هفتاد، به ویژه در دوران جنگ تحمیلی عراق، علی رغم مشکلات ناشی از تحریم اقتصادی، پشتیبانی و ارایه خدمات در زمینه تجهیزات کامپیوتری برای مراکز حساس و استراتژیک کشور را بر عهده داشته و در تمام این دوران نیز عملکرد بسیار موفقی را از نظر درآمد و سود داشته است. باتوجه به سیاست دولت در واگذاری شرکت های دولتی، در سال 1379 بخشی از سهام شرکت داده پردازی ایران در مقابل تعهدات دولت به صندوق بازنشستگی کشوری به این صندوق واگذار شد.